Korenine podjetja Hyb segajo v leto 1972, ko je takratna Iskra v Šentjerneju postavila proizvodni obrat za razvoj in izdelavo debeloplastnih hibridnih vezij.
Začetek proizvodnje hibridov za notranji trg Iskre.
Razvijemo hibridna vezja za vgradnjo v analogne sisteme javnih telefonskih omrežij in central. Največje tržišče postane po postavitvi mednarodne olimpijske centrale v Moskvi, Sovjetska zveza.
Začetek uporabe komponent SMD za površinsko montažo, ki nadomestijo klasično t.i. "through hole« monažo. Izdelamo prva večplastna hibridna vezja ter začnemo uporabljati tehnologijo bondiranja in hermetične inkapsulacije.
Hibridna vezja za telefonsko centralo Metaconta 10C.
V osemdesetih letih začnemo pri razvoju novih izdelkov sodelovati s tujimi partnerji kar nas izstreli na dva popolnoma nova trga – trg senzorjev za merjenje krvnega tlaka v humani medicini in trg industrijskih tlačnih stikal in senzorjev.
V sodelovanju z nemškim partnerjem razvijemo senzor krvnega tlaka, izdelan z uporabo debeloplastne hibridne tehnologije. Izdelek se uvrsti med najboljše tovrstne senzorje na svetu.
Razvijemo prvi senzor tlaka v ohišju, z napetostnim izhodom za merjenje relativnega, absolutnega in diferencialnega tlaka v območju od 10 m barov do 7,5 bara, kar nas je popelje v osvajanje novih trgov industrijskih senzorjev tlaka, temperature in sile za najrazličnejše aplikacije.
Začnemo proizvajati upore SMD za uporabo v regulatorjih kar nas kasneje pripelje do razvoja regulatorja na osnovi debeloplastne hibridne tehnologije, ki se kot sestavni del alternatorja vgrajuje v motorje osebnih vozil, pozneje pa tudi v motorje kmetijskih in gospodarskih vozil. Regulatorje v novejših različicah proizvajamo še danes.
Devetdeseta leta sta zaznamovala razpad Jugoslavije in posledično izgubo notranjega trga Iskre, ki se razdeli na več samostojnih podjetij. Novo nastalo podjetje se prične spoprijemati z zahtevnim trgom zahodne Evrope.
Ustanovitev novega podjetja ISKRA HIPOT, ki se kasneje preimenuje v HIPOT HYB.
Razvijemo drugo generacijo senzorja za merjenje krvnega tlaka, ki zagotavlja zaščito konektorja in ohišja proti vdoru tekočine ter senzorja brez kabelske povezave. Kljub temu, da se takrat senzorje v podjetju proizvaja za veliko multinacionalno podjetje, ki z njimi pokriva 6% svetovnega trga, se podamo na samostojno in neodvisno pot in razvijemo prvi lastni senzor z željo prodajati ga pod lastno blagovno znamko. Zaradi nepoznavanja trga medicinskih pripomočkov prodaja tega senzorja ne zaživi.
Razvijemo linijsko varovalko, ki ščiti vse obsežnejši elektronski del notranjosti novih različic telefonskih central pred zunanjimi vplivi. Proizvajamo jo do leta 2006, ko digitalizacija povzroči zaton hibridne tehnologije v telekomunikacijah.
Investicije v razvoj novih tehnologij in izdelkov, modernizacijo opreme in prostorov ter standardizacijo sistema vodenja kakovosti družbi omogočijo stabilizacijo poslovanja in pot v prihodnost.
Prenovimo zunanjo podobo podjetja ter registriramo blagovni znamki hybymed® in hybysens®.
Podjetje prevzame današnji lastnik – družba Novoline, d.o.o.
Sistem vodenja kakovosti razširimo s standardom ISO 13485. Z vzpostavitvijo tega sistema vodenja kakovosti dokazujemo svojim kupcem, da ustrezno obvladujemo proizvodnjo medicinskih pripomočkov ter da so le-ti varni in strokovno ustrezni.
Podjetje preselimo v novo zgrajeno proizvodno halo, kar omogoči proizvodnjo izdelkov v čistih, brezprašnih prostorih. Začnemo z uvajanjem standardov in vzpostavimo sistem vodenja kakovosti po standardu ISO 9001.
Ponovno se prebudi želja razviti in prodajati lastne izdelke za merjenje in nadzor krvnega tlaka. Pričnemo razvijati dva izdelka – sistem za brezžični prenos krvnega tlaka (t.i. wireless IBPM) in lastni senzor (IBPM). Vzporedno začnemo v sodelovanju z Inštitutom Jožef Stefan razvijati tudi senzorje na osnovi LTCC tehnologij, s ciljem doseči višjo stroškovno učinkovitost industrijskih senzorjev.
V uporabo prevzamemo sistem za ravnanje z okoljem, ki ga predpisuje standard ISO 14001.
Pridobimo soglasje Javne agencije Republike Slovenije za zdravila in medicinske pripomočke za vpis v register izdelovalcev medicinskih pripomočkov razreda I, IIa, IIb in III. S tem razširimo dejavnost in dobimo dovoljenje za prodajo registriranih medicinskih pripomočkov, ki so plod lastne inovativnosti in znanja. Čaka nas še dokončen razvoj izdelkov ter pridobitev znakov CE, ki nam bo omogočal prodajo na trgu Evropske unije.
Obdobje intenzivnega vlaganja v razvoj novih izdelkov za področje medicine in industrije. Izdelčni splet medicinskih pripomočkov postane popoln in legalen za prodajo s pridobitvijo znakov CE ter skladnostjo z EU Direktivo o medicinskih pripomočkih – MDD 93/42/EEC.
Pridobimo CE znak za izdelek hybymed® Wireless system ter zaključimo razvoj lastnega senzorja. Zaradi zahteve trga po dopolnitvi programa, začnemo razvijati senzorske sete za nadzor krvnega tlaka, pripomočke ter zaprti sistem za jemanje vzorcev krvi.
Pridobimo CE znak za hybymed® IBPM senzorske sete za nadzor krvnega tlaka.
Zaključimo dveletni projekt uvedbe lastne proizvodnje senzorskih setov za nadzor krvnega tlaka, katerih celotno sestavo prenesemo od kooperanta v lastne prostore. Zaključimo razvoj in industrializiramo ultra nizki tlačni senzor (1mbar) z edinstvenim merilnim principom, kar nas uvrsti na globalni zemljevid specialistov za ultra nizka tlačna področja.
Pridobimo CE znak za hybymed® IBPM Plus senzorske sete, ki vključujejo tudi zaprt sistem za jemanje vzorcev krvi.
Zaključimo razvoj LTCC senzorja, ki ga uvrstimo v redni prodajni program pod imenom HPSD 7000.
V sodelovanju z angleškim partnerjem razširimo razvoj in proizvodnjo medicinskih pripomočkov na področje invazivne kirurgije.Razvijemo inovativno elektromotorno napravo za izvedbo laparoskopskih operativnih posegov.
Posodobili in razširili bomo standardno ponudbo industrijskih senzorjev z miniaturnim senzorjem s tlačnim področjem med 1mbar do 7bar. Izdelek bomo nadgradili z razvojem platforme za uporabo v aplikacijah interneta stvari.
www.hyb.si
©2021 - Hyb d.o.o